J.M.
Zasady współpracy na lekcjach j.niemieckiego
PSO i zasady współpracy na lekcjach j. niemieckiego
Zasady dotyczą obecności uczniów, uczestnictwa w lekcjach, sprawdzania i oceniania wiadomości i umiejętności z j. niemieckiego.
-
Uczeń w ciągu semestru otrzymuje oceny cząstkowe.
-
Uczeń może otrzymać ocenę za: prace klasowe, sprawdziany, kartkówki, prace domowe, aktywność, pracę na lekcji, projekt, referat, inne np.: samodzielne przygotowanie scenek, małej formy teatralnej itd.
Prowadzenie zeszytu i notatki z każdej lekcji są obowiązkowe!
-
Ocena semestralna wystawiana jest na podstawie wszystkich ocen cząstkowych , ale nie jest to średnia arytmetyczna. O ocenie śródrocznej i końcowo-rocznej decydują: stopnie z kontrolnych prac pisemnych i testów, obejmujących dział lub większą partię materiału, oceny cząstkowe, terminowe wywiązywanie się uczniów z wykonywania wymaganych prac oraz systematyczność. Największą wagę mają prace kontrolne oraz praktyczne umiejętności językowe. Nie ma możliwości poprawy oceny na 1 tydzień przed klasyfikacją.
-
Ocena roczna jest średnią oceny śródrocznej i oceny za semestr II. W przypadku oceny niedostatecznej z pierwszego semestru nauki, trzeba ten semestr zdać w ciągu dwóch pierwszych tygodni nauki w semestrze. Ocenę celującą na semestr można otrzymać za umiejętności przekraczające poziom, przewidziany w podstawie programowej w danej klasie z j. niemieckiego lub za zajęcie punktowanych miejsc w międzyszkolnych olimpiadach i konkursach z j. niemieckiego.
-
W przypadku wszystkich prac pisemnych (teoretycznych i praktycznych) przyjmuje się skalę punktową przeliczaną na oceny wg niżej podanych zasad:
a) wymagania ogólne
-
celujący – powyżej 100%
-
bardzo dobry – 91-100%.
-
dobry – 76-90,9%
-
dostateczny 60-75,9%.
-
dopuszczający 40-59,9%
-
niedostateczny 0-39,9
-
-
b) W uzasadnionych przypadkach (uczniowie z opinią ppp) mogą mieć zastosowanie wymagania obniżone:
-
bardzo dobry – od 88%.
-
dobry – 72 – 87%
-
dostateczny 55-71%.
-
dopuszczający 37-54%
-
niedostateczny 0-36%
-
Praca klasowa jest zapowiedziana z tygodniowym wyprzedzeniem i fakt ten jest odnotowany w dzienniku. Uczeń ma obowiązek notowania terminu pracy klasowej lub sprawdzianu na końcu zeszytu do j. niemieckiego. Praca klasowa jest przeprowadzana zawsze po zakończeniu danego działu materiału. Oceny z testów i popraw wpisywane są kolorem czerwonym. Po ocenieniu tych prac nauczyciel szczegółowo je omawia. Nauczyciel przechowuje prace do końca roku szkolnego i są one udostępniane uczniom i rodzicom do wglądu na ich życzenie.
-
Uczeń, który nie pisał pracy klasowej z powodów nieusprawiedliwionych pisze ją od razu po przyjściu do szkoły w uzgodnionym z nauczycielem terminie, ale nie w czasie lekcji.
-
W przypadku usprawiedliwionej nieobecności uczeń ma prawo napisać tę pracę w czasie max dwóch tygodni od powrotu do szkoły w terminie uzgodnionym z nauczycielem. Takie zaliczenie nie odbywa się podczas lekcji j. niemieckiego (może mieć miejsce na cotygodniowych konsultacjach, które odbywają się po lub przed lekcjami.Jeśli uczeń nie skorzysta prawa napisania sprawdzianu to po upływie dwóch tygodni nauczyciel wstawia ocenę niedostateczną bez dodatkowych informacji i przypominania ze strony nauczyciela.
-
W przypadku uzyskania przez ucznia oceny niedostatecznej uczeń ma prawo poprawić pracę w czasie max 1 tygodnia od oddania prac, w terminie ustalonym z nauczycielem, również nie podczas lekcji j. niemieckiego. Po upływie tego czasu uczeń traci możliwość poprawienia pracy. Do dziennika wpisywane są obie oceny i liczona jest średnia arytmetyczna jedynki i otrzymanej oceny z poprawy.Ocenę pozytywną uczeń również ma prawo poprawiać. Obie oceny wpisuje się do dziennika, także, jeżeli ocena z poprawy jest gorsza, wówczas liczona jest średnia arytmetyczna obu ocen.
-
Sprawdzian obejmuje maksymalnie pięć tematów lekcyjnych i też jest zapowiedziany tydzień wcześniej. Trwa około 30 min.
-
Kartkówka może być nie zapowiedziana. Obejmuje materiał z ostatnich trzech lekcji. W formie kartkówki może również odbywać się sprawdzenie zadania domowego.Za brak zadania domowego uczeń może otrzymać ocenę niedostateczną.
-
Uczeń za aktywność na lekcji może uzyskać plusy. Pięć plusów jest równoznaczne ocenie bardzo dobrej, cztery- ocenie dobrej itd.
-
Uczeń na lekcji także może otrzymać minusy (za: spóźnienie się na lekcję, brak zeszytu, przeszkadzanie w prowadzeniu lekcji, za zajmowanie się innymi przedmiotami- nawet tylko przez chwilę- w czasie lekcji j. niemieckiego, za brak zaangażowania w przebieg lekcji: nie wykonanie zleconego ćwiczenia podczas lekcji, braki w wiadomościach z ostatniej lekcji itp.). Za pięć takich minusów uczeń otrzymuje ocenę niedostateczną. Jeżeli uczeń zajmuje się zeszytem lub książką z innego przedmiotu, zostają one zabrane i przekazane nauczycielowi danego przedmiotu lub wychowawcy.
-
Korzystanie w jakikolwiek sposób z telefonu komórkowego w czasie lekcji jest niezgodne z regulaminem szkoły, chyba, że w wyjątkowych wypadkach nauczyciel udzieli pozwolenia.
-
Uczeń powinien być zawsze przygotowany do lekcji, ale można 2 razy w semestrze zgłosić nieprzygotowanie: brak zeszytu, książki, brak zadania domowego, nieprzygotowanie bez podawania przyczyny. Zgłoszenie nieprzygotowania ma miejsce przed rozpoczęciem lekcji, w momencie wejścia do klasy. Uczeń zgłasza nieprzygotowanie wyłącznie w formie pisemnej /imię, nazwisko, klasa, data/. Uczeń, który się spóźnia oraz uczeń, który ma braki w umundurowaniu, nie ma możliwości zgłoszenia nieprzygotowania.
-
Nie można zgłosić nieprzygotowania przed zapowiedzianą klasówką sprawdzianem, kartkówką!
-
Uczeń ma prawo do zgłoszenia nieprzygotowania bez odnotowania w dzienniku jako nieprzygotowanie po nieobecności usprawiedliwionej trwającej co najmniej jeden tydzień; okres, w którym uczeń może być nieprzygotowany do lekcji ustala nauczyciel.
-
Uczeń ma obowiązek przychodzić punktualnie na lekcje. Wyjaśnienia, dotyczące problemów z komunikacją nie będą honorowane, poza wyjątkowymi wypadkami: wykolejenie tramwaju, kraksa itp. Uczeń, który się spóźni bez powodu będzie dodatkowo pytany w dniu spóźnienia lub na następnych lekcjach lub też otrzyma dodatkową pracę do wykonania: plakat, dodatkowe zadanie domowe, plansze itd.Uczeń, który mieszka poza Szczecinem i spóźnia się w poniedziałek na pierwszą lekcję ze względu na dojazd, dostarcza nauczycielowi kartkę od rodzica, poświadczoną przez wychowawcę.
-
W przypadku nieobecności, uczeń ma obowiązek niezwłocznie po powrocie do szkoły uzupełnić notatki z lekcji, na których był nieobecny, a także odrobić zadane w tym czasie zadania domowe. W razie trudności w przyswojeniu materiału, uczeń obowiązkowo zgłasza się na zajęcia dodatkowe z j. niemieckiego w celu uzupełnienia wiedzy, gdyż w przeciwnym razie nie będzie honorowane tłumaczenie, że uczeń w związku z nieobecnością w szkole nie rozumie danej partii materiału.
-
Ocenie mogą podlegać również ćwiczenia wykonywane na lekcji dotyczące sprawdzania wiedzy bieżącej ucznia (tzn. wiadomości i umiejętności zdobyte na danej lekcji).
-
Uczeń jest przygotowany na każde zajęcia z trzech ostatnich tematów lekcyjnych. Dotyczy to także zadania domowego.
-
Każdy uczeń ma obowiązek prowadzenia zeszytu oraz posiadania podręcznika i ćwiczeń do j. niemieckiego na każdej lekcji.
-
Uczeń przestrzega regulaminu BHP w gabinecie, w którym odbywają się zajęcia z j. niemieckiego.
UWAGA!
Zapisy, dotyczące konsekwencji braku munduru odnoszą się tylko do klas mundurowych!
Wartość średniej oceny:
Wartość średniej oceny:
5,51 i powyżej celujący
4,51 do 5,50 bardzo dobry
3,51 do 4,50 dobry
2,51 do 3,50 dostateczny 2,00 do 2,50 dopuszczający 0,00 do 1,99 niedostateczny
Nauczyciel ZCEMiP: mgr Jolanta Mikołajczak